تسلیت نامه ای که ویژگی شیعه واقعی را به تصویر می کشد
57 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت خبرگزاری شبستان
تاریخ نشر : Sep 28 2013 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

توقیع وارد شده از ناحیه مقدسه امام عصر(عج)؛ ا

ا تسلیت نامه ای که ویژگی شیعه واقعی را به تصویر می کشد ا

شیعه واقعی باید در این توقیع بیندیشد که باید چه صفاتی داشته باشد؟ و چه کند که اگر از دنیا رفت، امام زمانش از فراق او احساس تنهایی کند . . .

خبرگزاری شبستان: احادیثی که از معصومین(ع) به ما رسیده است، در یک تقسیم بندی به دو دسته مشافهه ای (احادیثی که از طریق گفت و شنود افراد با امام به ما رسیده) و مکاتبه ای (احادیثی که از طریق دست نوشته امام یا سؤال و جواب کتبی افراد با امام به ما رسیده) تقسیم می شوند. به پاسخ های کتبی امام به سؤالاتی که از ایشان شده است، توقیع گفته می شود. بنایراین توقیعات از جمله احادیث مکاتبه ای هستند و کیفیت اطمینان از آنها که آیا از امام زمان(عج) رسیده است یا نه؟ عینا همانند کیفیت اطمینان به احادیثی است که از سایر ائمه(ع) به ما رسیده است.
در این فرصت با کارشناسی پژوهشگران حوزه مهدویت به بررسی و تحلیل توقیع وارد شده از ناحیه مقدس امام عصر(عج) می پردازیم.
حجت الاسلام جواد جعفری، عضو هیأت علمی و معاون پژوهش مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) در تفسیر توقیع 41 صادر شده از محضر مبارک امام عصر (عج) جلد دوم کتاب "کمال الدین" نوشته مرحوم شیخ صدوق بیان می کند: 
این توقیع را عبدالله بن جعفر حمیری نقل کرده است که امام زمان(عج) در نامه ای خطاب به نائب دوم خود به مناسبت رحلت پدر بزرگوار عثمان بن عمری نوشتند و در حقیقت تسلیت نامه ای به ایشان است.

ویژگی های شیعه واقعی در توقیع امام زمان خطاب به نائب دوّم
این توقیع نکاتی دارد که برخی از آنها در رابطه با مقامات و حالات پدر عثمان است در قسمتی از این نامه امام این طور شروع می کنند که انالله و اناالیه راجعون و می فرمایند ما همه تسلیم امر خدا هستیم و راضی به قضای اوییم، پدر شما با سعادت در این دنیا زندگی کردند و پسندیده و خوش از این دنیا رفتند. خداوند ایشان را رحمت کند و با دوستان خود همنشینش گرداند.
و در ادامه در اوصاف ایشان می فرمایند. پدر شما همیشه در فرمانبرداری از فرامین اهل بیت(ع) تمام تلاش خود را می کرد، لازم به ذکر است که (پدر عثمان بن عمری از نزدیکی های بلوغ خود در منزل امام هادی(ع) بودند بعد در منزل امام حسن عسکری(ع).) به همین خاطر هم امام می فرمایند در اجرای فرامین اهل بیت(ع) تلاش می کردند و در هر آنچه که ایشان را به خدا نزدیک می کرد سعی می کرد. 
این توقیع علاوه بر تسلیت نامه این پیام را دارد که شیعه واقعی باید چه صفاتی را داشته باشد و این صفات ملاک و معیاری برای ما باشد به طوری که حتی انسان های عادی در اطراف ائمه می توانند الگوی رفتاری برای ما باشند.
امام در ادامه به صفات پدر عثمان بن عمری اشاره می کنند و در حقشان دعا می فرمایند و می گویند انشاالله سیمای ایشان نورانی و شاد شود و اگر گناهی داشتند، خدای متعال آنها را پس بگیرد.
شیخ صدوق نیز در کتاب کمال الدین نیز می گوید در قسمتی از نامه امام به نایب دوم خطاب می کنند که خداوند به شما در عزای پدرتان صواب دهد. در این مصیبت هم ما ناراحت شدیم و هم شما ناراحت شدید، در رحلت ایشان فراقشان هم به ما احساس تنهای دست می دهد، هم برای شما این احساس دست می دهد.
شیعه واقعی باید در این توقیع بیندیشد که باید کاری کند که اگر از دنیا رفت امام زمانش از فراق او احساس تنهایی کند، امام در ادامه این نامه می فرمایند از کمال سعادت ایشان این بود که فرزندی مانند شما قسمتش شده است که باعث شده پدرتان شما را جایگزین خود قرار داده و شما را به امر خدا جایگزین خود کرده است.
امام(ع) می فرمایند: خدا ایشان را رحمت کند و ما خدا را سپاسگزاریم که شما را زنده نگه داشته و جانشین او کرده است. روح ما آرامش پیدا کرده چون شما جانشین ایشان شده اید و در ادامه دعا می کنند که خدا به شما کمک کند، قوت دهد، موفق کند و همیشه سرپرستی شما را دربربگیرد، یار و یاور و ولی شما باشد. همچنین حافظ رعایت حال شما باشد و شما را کفایت کند.


پایان پیام/