مهـدویت در آیینـه هنـر
54 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : زهره سعیدی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : روزنامه ایران
تاریخ نشر : Mar 7 2013 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

یکی از مهمترین عوامل تأثيرگذار برای بنيادي كردن فرهنگ مهدوی در جامعه یافتن راه‌های ترویج این فرهنگ از طریق عناصر و توليدات هنری است. همانگونه که مشاهده می‌شود، کشورهای غربی هزینه و توان بسیاری را برای تولید فیلم، کتاب، مستند و آثار آخرالزمانی به منظور منحرف کردن اذهان عمومی جوامع برای دور شدن از فرهنگ مهدويت صرف می‌کنند. به اعتقاد صاحب نظران با وجود تلاش‌های بسیاری که در عرصه گسترش فرهنگ مهدویت از سوی متفكران اسلامي و اصحاب فرهنگ و انديشه ايراني صورت گرفته اما هنوز به نقطه مطلوب نرسيده‌ايم و جاي آن دارد كه گام‌هاي بلندتري در اين زمينه برداريم. 
«حجت‌الاسلام دکتر جواد جعفری»، نویسنده و عضو هیات علمی و معاون پژوهشی موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) پایان‌نامه سطح چهار خود را با عنوان «پاسخ به شبهات احمد الکاتب در موضوع احادیث دوازده امام(ع)» نگاشته و توانسته عنوان شایسته تقدیر کتاب سال حوزه و رتبه اول همایش دکترین مهدویت و دوسالانه کتاب مهدوی را کسب کند. 
دکتر جعفری درباره اهمیت ترویج فرهنگ مهدوی با استفاده از ابزار هنر می‌گوید: تاکنون فعالیت‌های مهدوی كه با ابزار هنر انجام شده بسيار محدودتر از تلاش‌هاي غربيان در حوزه مباحث آخرالزمانی بوده است، البته نهادها و موسساتي چون معاونت هنری موسسه آینده روشن تاکنون کتاب‌هایی چون رمان «313 بزرگتر از 666» و «بن مایه‌های درام در فرهنگ مهدویت» منتشر کرده که البته این فعالیت‌ها نيازمند بسط و گسترش است. مشروح گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر جواد جعفری را در ادامه می‌خوانید: 

é آقای دکتر جعفري لطفاً کمی درباره ویژگی‌های عصر غیبت امام زمان(عج) توضیح دهید و اینکه مهمترین وظایف انسان در این دوره چیست؟ 
دوران عصر غیبت که اکنون در آن به سر می‌بریم دورانی است که امام زمان(عج) به صورت ناشناس بین ما است بنابراین امام عصر(عج) دور از اجتماع نیست اما دسترسی ظاهری به ایشان وجود ندارد. یکی از مهمترین وظایف انسان مومن در این دوران به دلیل نداشتن دسترسی به حجت و راهنمای دینی خود بحث معرفت افزایی است چرا که مسیر انسان برای دستیابی به سعادت بدون راهنما و اطلاعات صحیح دشوار است. در نهايت مهمترین تلاش در این دوران معرفت‌افزایی امام عصر(عج) و شناخت دین مبين اسلام است. براساس روایات، عصر غیبت، دوران فتنه و امتحان شیعه است و مردم در این دوران غربال شده و به دو دسته خوب و بد تقسیم می‌شوند. این امتحانات عیار ایمان را سنجیده و باعث سربلندي يا سرافكندگي افراد در دوران فتنه بزرگ مي‌شوند. بنابراين شناخت امام عصر(عج) و ملزمات دین در این دوره بسیار حائز اهمیت است. 
é لزوم ترویج فرهنگ مهدوی در جامعه و مهمترین مواردی که بايد برای فرهنگ‌سازی در این حوزه رعايت كنيم، چیست؟ 
زمانی که پیام امام زمان(عج) به شیخ مفید را مطالعه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که امام عصر(عج) مهمترین نکته حائز اهمیت در دوران غیبت را توجه به اجتماع و وفاداری به عهد مومنان می‌داند. این پیام نشانگر این است که مومنان به جز معرفت افزایی فردی باید در حوزه فرهنگ اجتماعی نیز به تعهداتی پایبند باشند. در صورتی كه این جامعه عملکرد صحیحی داشته باشد، سعادت دیدار حضرت تعجیل خواهد شد. با توجه به اهمیت فرهنگ‌سازی در حوزه مهدویت باید به این نکته توجه کرد که ساده‌ترین مسائل در بحث مهدویت تبلیغات گسترده در سطح دنیا، جامعه و بویژه میان کودک و نوجوان است. ظهور دارای شرایط خاصي است، ایجاد این شرایط برعهده خود انسان‌ها است به اين معنا كه درست است که ظهور امام عصر(عج) به امر و مشیت الهی صورت می‌گیرد اما این مشیت در سایه عملکرد مردم است و اگر مردم به خوبی به وظایف خود در این عصر توجه نشان دهند به تعبیر خود امام عصر در روایات‌، ظهور سریع‌تر صورت می‌گیرد. پس مومنان به استثنای دعا کردن باید نسبت به خدا و ائمه نیز تعهد داشته باشند. 
é بنابراین با توجه به اهمیت تبلیغات در حوزه ترویج فرهنگ مهدوی، موسسه آینده روشن (پژوهشكده مهدويت) چه فعالیت‌هایی در این زمینه انجام داده و آیا این برنامه‌ها و فعالیت‌ها تاکنون رضــایتبخش بوده است؟ 
طبیعتـــاً در این موسسه تلاش شده تا به نقطه آرمانی نزدیک شویم اما با توجه به امکانات هنوز فعالیت‌ها در زمینه ترویج فرهنگ مهدوی رضایتبخش نیست. در بخش آموزشی این موسسه فعالیت‌هایی چون تربیت کارشناسان برای ارائه آموزش در مراکز علمی و آموزشی صورت می‌گیرد و در حوزه پژوهشی نیز طلاب فعالیت‌هایی چون تحقیق و ارائه مقاله در حوزه مهدویت انجام می‌دهند. 
é با توجه به اهمیت پژوهش مهدوی در سطوح حوزه‌های علمیه و دانشگاهی، وضعیت آثار این حوزه را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 
مهدویت بویژه در حوزه پژوهشی عرصه بکر و عمیقی است. تاکنون در این حوزه آثار متعددی منتشر شده اما بسیاری از این کتاب‌ها سطحی و ترویجی است و ارزش تخصصی ندارند. متأسفانه آثار علمی و تخصصی در این حوزه محدود است. البته با راه‌اندازی مرکز تخصصی مهدویت کتاب‌هایی منتشر شده است. موسسه آینده روشن نیز دو مجله علمی - پژوهشی «مشرق موعود» و «پژوهش‌های مهدوی» را همراه با مقالات پژوهشی مهدویت منتشر می‌کند. 
é تولیدات هنری در ترویج فرهنگ مهدوی چقدر مي‌توانند نقش داشته باشند؟ 
با وجود اهمیت توجه به فعالیت‌های هنری در زمینه ترویج فرهنگ مهدوی و مقابله کشورهای غربی در ساختن تولیدات هنری آخرالزمانی بازهم اهالی هنر در این زمینه کم کاری کرده‌اند. معاونت هنری موسسه آینده روشن علاوه بر انتشار کتاب در این زمینه مستندی تحت عنوان «مهر بیکران» با محتوای شفایافتن یکی از برادران اهل سنت در جمکران توليد كرده است. یکی از مهمترین فعالیت‌های این موسسه نیز برپایی همایش دکترین مهدویت و توجه به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در زمینه ترویج فرهنگ مهدوی است. مهمترین هدف برپایی این همایش ایجاد دغدغه بین اهالی فرهنگ کشور است و حتی در سال‌جاری این همایش با ایجاد سالن ویژه‌ای برای هنرمندان برپا شد. در عرصه ایجاد دغدغه تولید محصولات هنری تلاش شده تا با مرکز آموزش هنر دانشکده هنرهای زیبا، پژوهشکده صدا و سیما و دانشگاه‌های مختلف نيز ارتباط برقرار كنيم. 
é جناب دکتر مهمترین آسیب‌هایی که در حوزه فعالیت‌های مهدوی در کشور وجود دارد که باید در راستای رفع آنها گام برداشت، چیست؟ 
یکی از مهمترین آسیب‌ها در عرصه مهدویت ورود افراد غیرمتخصص و اظهارنظرهای نادرست در این زمینه است. مبحث مهدویت با امام عصر(عج) سر و كار دارد و در این زمینه نباید افراد غیرمتخصص با مغالطه‌کاری‌های خود زمینه نادرستی را در ذهن افراد جامعه فراهم کنند. برای نمونه امروزه شاهد پخش لوح‌های فشرده ظهور هستیم که در زمینه امام عصر(عج) توليد شده است. مقام معظم رهبری نیز برخورد با این مسائل را ضروری دانستند و این فعالیت را تخصص افرادی دانستند که اهل فن و آشنا با احادیث و تفسیر باشند. آسیب دیگر موجود در این حوزه نیز بحث تحریک احساسات و عواطف مردم توسط غیرمتخصصان مهدویت است بنابراین در این زمینه نباید اجازه دهیم مدعیان دروغین باعث تحریک عواطف مردم شوند. برای تشخیص راه‌های شناخت امام عصر(عج) باید بتوان معیارهای صحیح در این زمینه را با مطالعه کتب برجسته و معتبر و ارتباط با فقها و علماي ديني شناخت.