ساختن جامعه منتظرچشم‌انداز نظام و دولت اسلامی است
46 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : مرضیه محتشمی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : روزنامه ایران
تاریخ نشر : Apr 14 2012 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

جامعه آرماني و هدف ما در حال حاضر بايد جامعه منتظر باشد، يعني جامعه‌اي كه با حصول ويژگي‌هاي لازم، آماده پذيرش امام معصوم است.
حجت‌الاسلام دكتر جواد جعفري، عضو هيأت علمي و معاون پژوهشي پژوهشكده مهدويت (مؤسسه آينده روشن) در گفت‌وگو با خبرنگار درخصوص جامعه مهدوي و ويژگي‌هاي آن اظهار داشت: در بحث «جامعه مهدوي» مي‌توانيم دو نوع جامعه را در نظر بگيريم؛ «جامعه بعد از ظهور»، يعني جامعه‌اي كه با رهبري و ارشادهاي امام زمان(عج) ساخته مي‌شود و اين جامعه، آن آرمان شهري است كه در آموزه‌هاي اسلامي وعده داده شده است و ديگر «جامعه لايق ظهور و پذيرش حضرت مهدي(عج)» است؛ جامعه‌اي كه با حصول ويژگي‌هاي لازم آماده پذيرش امام معصوم است.
در فضاي فكري، سخن گفتن از جامعه مهدوي در معناي دوم لازم‌تر است هر چند كه وصف جامعه اول، شوق در انسان ايجاد مي‌كند. جامعه اول با هدايت امام(عج) ساخته مي‌شود و طبيعي است كه ما با علم ناقص خود نمي‌توانيم آن را بسازيم اما ساختن جامعه دوم، وظيفه ماست، ما وظيفه داريم جامعه‌اي بسازيم كه لياقت داشتن امام معصوم را داشته باشد؛ وظيفه ما ساختن جامعه آرماني نيست. اين مدرس حوزه تصريح كرد: با آماده‌شدن جامعه، حضرت(عج) ظهور مي‌يابد و اين مشيت الهي است، پس اگر شيعيان به وظايف خود به‌درستي عمل كنند، مشيت الهي تحقق مي‌يابد، دكتر جعفري، ساختن جامعه منتظر را چشم اندازي براي نظام و دولت اسلامي عنوان كرد و گفت: در حال حاضر جامعه آرماني و هدف ما بايد جامعه منتظر باشد و نظام دولت اسلامي بايد به دنبال يافتن شاخص‌هاي اين جامعه و راهكارهاي تحقق آن باشند.
شناخت شاخصه‌هاي جامعه منتظر لازمه تحقق جامعه آرماني
عضو هيأت علمي پژوهشكده مهدويت با اشاره به شاخص‌هاي جامعه منتظر بيان داشت: ما مكلفيم شاخص‌هاي جامعه منتظر كه بايد قبل از ظهور آماده شود را بشناسيم تا جامعه آرماني تحقق يابد. براي شناختن اين شاخص‌ها بايد به روايات مراجعه كرد، از نامه امام (عج) به شيخ مفيد مي‌توانيم يكي از شاخص‌هاي جامعه منتظر را بيابيم؛ امام (عج) در اين نامه فرمودند: «اگر شيعيان ما اجتماع قلبي بر وفاي عهدشان داشته باشند، ظهور ما هر چه زودتر اتفاق مي‌افتد.» طبق اين روايت، يكي از شاخص‌هاي جامعه مهدوي، اجتماع قبلي بر انجام تعهداتشان است. جعفري در اين خصوص توضيح داد: امام(عج) نمي‌گويند كه وقتي شيعياني پيدا شوند كه هر كدام چنين باشند ظهور ما نزديك است، بلكه مي‌فرمايند بايد «اجتماع» باشد. ما بايد ببينيم كه آنچه اسلام و شرع از ما در حيطه اجتماعي خواسته است، چقدر در جامعه انجام مي‌شود، در بعضي از روايات آمده است كه مؤمنين بايد كفيل هم باشند و اگر فردي در جامعه اسلامي مشكلي دارد، ديگران بايد به او كمك كنند و مشكل او را مشكل خود بدانند. همين كمك به ديگران، يكي از شاخص‌هاي جامعه مهدوي است. مدرس حوزه، پايداري و مقاومت در برابر تهديدات و جنگ‌ها را شاخص ديگر جامعه مهدوي عنوان كرد و افزود: در روايات است كه جامعه شيعي نبايد با شكست خوردن، دچار يأس و سرخوردگي و تسليم شود بلكه تا هستند بايد مقاومت كنند.
پيشرفت در علم، يكي از شاخص‌هاي جامعه مهدوي
وي پيشرفت علم را ويژگي ديگر جامعه منتظر عنوان كرد و گفت: در دوران غيبت، علم در جامعه شيعي آنچنان پيشرفت مي‌كند كه ديگر كشورها نيازمند آن مي‌شوند.
جامعه منتظر علاوه بر مقاومت، بايد پيشرفت علمي داشته باشند. معاون پژوهش مؤسسه آينده روشن ادامه داد: شاخص ديگر جامعه مهدوي، اطاعت محض از امام است، جامعه مهدوي جامعه‌اي است كه به حدي از معرفت مي‌رسد كه معصوم را مي‌شناسد و كاملاً از او تبعيت مي‌كند، تبعيتي كه از يك بينش عميق نشأت گرفته است. جعفري در پايان تأكيد كرد: ما بايد وضع موجود جامعه خود را با شاخص‌هاي جامعه مهدوي مقايسه كنيم و تلاش كنيم تا به اين شاخص‌ها نزديك شويم.