ولایت فقیه، نظام مورد نظر ائمه و امام زمان(عج) است
49 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : محسن صفری
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبر گزاری اینده روشن
تاریخ نشر : Nov 20 2010 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

حجت الاسلام والمسلمین جواد جعفری در گفتگو با آینده روشن، گفت: بحث نیایب فقیه عادل و امین در زمان فقدان حضور فیزیکی امام معصوم از مباحث اصلی در اسلام بوده است.

وی افزود: نیابت امام از زمان صدر اسلام و پس از غیبت حضرت ولی عصر(عج) به طور دائمی مورد بحث و نظر بوده است.

این پژوهشگر حوزه مهدویت خاطرنشان کرد: بحث جانشینی فقها و علما و نیابت آنان از امام معصوم را می توان در نظر قدمای اهل دین از جمله شیخ مفید که در سال 413 ه.ق به رحمت الهی رفته است، دید.

وی با ذکر این مطلب که علمای بزرگ دیگر همچون شیخ طوسی نیز نظرات متعددی پیرامون ولایت فقیه بر امت اسلامی، مطرح کرده اند، گفت: بحث ولایت فقیه از مسلمات نظری بین علما بوده است و بزرگان دین نیز بر این عقیده استوار بوده اند.

جعفری عنوان کرد: بحث ولایت فقیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به طور جدی مطرح شد البته این تفکر در دهه های قبل نیز در کلان، بحث می شد ولی این بحث پس از انقلاب شکل جدی به خود گرفت و با اتفاق علمای بزرگ در ایران و نظر قطعی امام راحل(ره) حکومت ایران، از نظام شاهنشاهی به اصطلاح شیعی به نظام ولایت فقیه تغییر یافت.

وی گفت: بحث های نظری فراوانی بین علمای طراز اول در جهان تشیع، پیرامون مساله ولایت فقیه مطرح شده است، آنچه مسلم است، اینکه تمام علما بر مسلم بودن اصل ولایت فقیه تاکید دارند، تنها نکته مورد اختلاف، در اختیارات ولی فقیه است که محل بحث است.

معاون پژوهشی پژوهشکده مهدویت، اظهارداشت: یکی از اشتباهاتی که حتی بسیاری از روشنفکران در داخل و خارج می کنند، این است که فکر می کنند، ابداع کننده مساله و نظریه ولایت فقیه، شخص امام خمینی(ره) بوده است، در حالی که به هیچ وجه این گونه نیست، بلکه امام سعی کردند این نظریه را در عالم عمل به صحنه آورده و پیاده کنند.

وی گفت: مهم ترین اقدام امام راحل در بحث ولایت فقیه این بود که ایشان توانستند با جمع بندی صحیح از نظریه ولایت فقیه، بهترین شیوه حکومت داری به سبک شیعی را پیدا کنند که این گونه روش حکومت، از دیکتاتوری و خود رای یک شخص حاکم جلوگیری کرده و با رعایت اصول مکتب شیعه، امورات جامعه به شکل هدف مند و درست آن اداره شود.

جعفری اظهارداشت: عمرو بن هنزله روایتی را از امام صادق(ع) نقل می کند که امام در آن روایت فرموده اند: ما فقهای جامع الشرایط را برای اداره امور شما قرار داده ایم.

وی افزود: روایاتی نیز از امام زمان(عج) پیرامون حاکمیت نظر فقهای جامع الشرایط وجود دارد، از این روز به روشنی می توان مشاهده کرد که امامان ما نیز می خواستند که پس از آنها علما و فقهای جامع الشرایط امورات جامعه اسلامی را اداره کنند.

جعفری خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) اختیارات ولی فقیه را برای اداره عینی جامعه تبیین کردند و در این راه و حاکمیت ولایت فقیه نقش اساسی و مسلم و تاریخی داشتند، زیرا این حکومت، حکومت زمینی را به امام عصر(عج) وصل می کند.
انتهای پیام/ن/1